میکروپیگمنتیشین چیست؟

میکروپیگمنتیشن (micropigmentation) یکی از تکنیک ها و روش های زیبایی است که در آن با استفاده از دستگاه های استریل و مخصوص رنگ ها بر نقاط خاصی از صورت تزریق می شوند. امروزه استفاده از دستگاه میکروپیگمنتیشن در بسیاری از نقاط جهان گسترش پیدا کرده و تبدیل به یکی از پرطرفدارترین تکنیک های زیبایی نزد خانمها شده است.


کاربردهای میکروپیگمنتیشن:

این تکنیک زیباسازی امروزه کاربردهای فراوانی دارد از جمله:

·         اصلاح و یا قرنیه سازی ابروها و اقداماتی مانند هاشور ابرو

·         بهبود وضعیت پلک ها

·         بهبود خطوط لب و یا خط چشم

·         افزایش مژه ها

·         از بین بردن لکه های ماه گرفتگی

·         از بین بردن برخی مشکلات مویرگی

·         آرایش ناحیه اطراف چشم

·         پوشاندن و محو کردن آثار بیماری پیسی (لکه های سفید پوستی)

·         از بین بردن سفید لب ها و یا سیاهی نواحی دور آنها

·         از بین بردن جای بخیه و اسکار

همانطور که مشاهده کردید در حال حاضر از میکروپیگمنتیشن در مراکز زیبایی پوست و مو استفاده های مختلفی می شود. البته در بعضی نقاط معمولا از این تکنیک بیشتر در جهت بازسازی و یا هاشور ابرو و یا هاشور سر (که اصطلاحا تاتو سر نیز گفته می شود) استفاده می شود.


جهت انجام میکروپیگمنتیشن باید به مراکزی مراجعه کنید که شرایط زیر را داشته باشند:

·         مراکز مجاز تخصصی اسکالپ و میکروپیگمنتیشن

·         داشتن گواهینامه های رسمی

·         استفاده از دستگاه های استریل

·         استفاده از رنگ های مجاز، ارگانیک و درجه یک

·         رعایت کلیه اصول و نکات بهداشتی در طول میکروپیگمنتیشن


چگونگی انجام میکروپیگمنتیشن:

این عمل زیبایی که شبیه تاتو است، با استفاده از دستگاه میکروپیگمنتیشن صورت می گیرد و فردی که این عمل را انجام می دهد باید تسلط کامل به نحوه کار آن و همچنین نوع رنگ های مورد استفاده داشته باشد. در این تکنیک متخصص مربوطه با استفاده از این وسیله که سری سوزنی دارد، رنگ های طبیعی و سازگار با بدن انسان را تزریق می کنند.

این کار شباهت هایی با تاتو دارد اما با تاتو متفاوت است.


میکروپیگمنتیشن یا تاتو؟

میکروپیگمنتیشن با وجود برخی شباهت ها دارای تفاوت های زیادی نسبت به تاتو سنتی است. در واقع تکنیک میکروپیگمنتیشن روشی جدیدتر نسبت به تاتو است  و کاری است تخصصی. از مهمترین تفاوت های این دو روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·         تاتو معمولا توسط افراد غیر متخصص استفاده می شود ولی میکروپیگمنتیشن توسط افراد حرفه ای، دارای تجربه و مجوزهای لازم

·         در تاتو معمولا از رنگ های شیمیایی استفاده می شود ولی در میکروپیگمنتیشن از رنگ دانه های گیاهی و طبیعی.

·         تاتو صرفا جهت ایجاد طرح و نقش بر روی پوست بدن انجام می شود ولی میکروپیگمنتیشن در سر، ابرو، دور لب و نقاط مختلف بدن بکار می رود.

·         تاتو یک روش دائمی محسوب می شود که تقریبا غیرقابل بازگشت است اما میکروپیگمنتیشن اینگونه نیست و پس از حدود 1 تا 2 سال می توان طرح و مدل آن را عوض نمود.

·         درد و خونریزی در تاتو بیشتر است.

·         در تاتو در بسیاری از موارد ممکن است به پوست بدن آسیب وارد شود ولی در میکروپیگمنتیشن به دلیل عمق نفوذ بسیار کم معمولا آسیبی وارد نمی شود.

·         میکروپیگمنتیشن روش جدیدتری است و دستگاه های مورد استفاده آن استریل بوده و خطر انتقال بیماری های ویروسی و عفونی نسبت به روش تاتو سنتی، بسیار کمتر است.

·         در برخی موارد هفته پیش از انجام میکروپیگمنتیشن رنگ های مورد استفاده بررسی می شوند و بر روی بدن فرد داوطلب تست می شوند تا در این مدت مشخص شود که بدن وی حساسیت (آلرژی) نسبت به رنگ ها نشان می دهد یا خیر. در صورتی که در تاتو بر عکس چنین کاری انجام نمی شود.

همانطور که در موارد فوق مشاهده کردید روش میکروپیگمنتیشن نسبت به تاتو مزایای فراوانی دارد و کاربردهای آن نیز بسیار بیشتر است. نکته مهم دیگر اینکه توجه داشته باشید که ممکن است برخی افراد به اشتباه تصور کنند که تاتو ابرو همان هاشور ابرو است ولی این دو ب یکدیگر تفاوت دارند چرا که تکنیک اول در اصل همان تاتو است که در اطراف ناحیه ابرو انجام می شود ولی روش دوم در واقع میکروپیگمنتیشن ابرو است که همانطور که در بالا توضیح دادیم، مزایای متعددی نسبت به تاتو دارد و اصولا روش بهتری است.


در ادامه کاربردهای این تکنیک در بخش های مختلف بدن را بررسی می کنیم:

- میکروپیگمنتیشن سر:

امروزه یکی از مهمترین کاربردهای میکروپیگمنتیشن برای آقایان در ناحیه سر است. به ویژه برای کسانی که دارای نواحی طاس و یا کم پشت در سر هستند و می خواهند آثار باقی مانده از جراحت و یا هر نوع زخم های سطحی بر روی پوست سر را بپوشانند.

ناگفته نماند که این تکنیک به هیچ وجه جایگزین روش های کاشت مو و یا ترمیم مو نیست و کاربردهایش نسبتا محدودتر است. اما مشابه تاتو سر (میکرواسکالپ) است.


- میکروپیگمنتیشن ابرو:

یکی دیگر از کاربردهای این تکنیک که بسیار مورد استقبال خانمها در سالهای اخیر قرار گرفته است، در ناحیه ابرو است. البته میکروپیگمنتیشن ابرو هم برای آقایان و هم خانمها قابل اجرا است و محدودیتی از این لحاظ ندارد. از این تکنیک جهت اصلاح نا متقارن بودن، کم رنگ و یا کم پشت بودن ابروها استفاده می شود.

طبیعتا هر چه ابروها خوش فرم تر، پر پشت تر و زیباتر باشند در چهره و ظاهر مردان و زنان تاثیر مثبت بیشتری می گذارند. به همین جهت میکروپیگمنتیشن ناحیه ابرو می تواند بسیار موثر باشد.


- میکروپیگمنتیشن لب:

کاربرد میکروپیگمنتیشن در لب نیز جالب توجه است چرا که این تکنیک موجب می شود که رنگ و حالت لب را بهبود بخشید. معمولا خانمها از میکروپیگمنتیشن لب استفاده می کنند و با این شیوه می توان طرح ظاهری و رنگ لب ها را هر چه طبیعی تر و زیباتر کرد. این تکنیک در حال حاضر یکی از بهترین راههای زیباسازی لب های خانمهاست.


مراقبت ها پس از میکروپیگمنتیشن:

یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه کرد، مراقبت های پس از انجام میکروپیگمنتیشن در هر یک از نواحی پوست بدن است. فردی که این تکنیک بر روی پوست بدن وی صورت گرفته باید سعی کند تا مدتها در معرض نور شدید آفتاب قرار نداشته باشد، به دستورات و نکات تذکر داده شده از طرف پزشک و یا متخصص مربوطه عمل کند و برای مثال از شنا در آب هایی که درصد زیادی نمک و یا املاح دارند تا حد امکان پرهیز کنند و یا در فصل تابستان مراقب تابش مستقیم آفتاب بر سطح پوست و به خصوص ناحیه ای که در آن میکروپیگمنتیشن انجام شده، باشند تا نتایج در دراز مدت ماندگاری بیشتری داشته باشند.


فرم مشاوره آنلاین اسکالپاگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید