بی حسی اسکالپ سر

بی حسی اسکالپ سر

بی حسی اسکالپ سر نکته ای مهم برای بسیاری از کسانی است که مایلند از این روش استفاده کنند. در هنگام انجام اسکالپ (یا هاشور و یا تاتوی سر) توسط متخصص، از مواد بی حسی (anesthetic) بر روی سر فرد داوطلب استفاده می شود تا هنگام تزریق رنگدانه ها زیر پوست سر وی، دردی را احساس نکند. 

استفاده از بی حسی در اسکالپ امری رایج است و امروزه در کلینیک ها و مراکزی که این تکنیک را جهت زیبایی مراجعه کنندگان خود استفاده می کنند، رواج دارد. بسیایر از افراد به ویژه برخی از دختران و زنانی که در سالهای نوجوانی و یا جوانی بسر می برند، از درد تزریق (آمپول، سرم و غیره) وحشت دارند. اما خوشبختانه امروزه با وجود مسکن ها و مواد بی حسی براحتی می توان بر این مشکل چیره شد. 

در روزگاران قدیم افراد درد بسیار زیادی را در هنگام عمل های جراحی، حتی عمل های سطحی تحمل می کردند. اما با پیشرفت دانش و کشف داروهای بی حسی و بی هوشی این مشکل برطرف شد و امروزه بسیاری از تکنیک ها و عمل ها جهت آرامش و راحتی افراد، با استفاده از چنین موادی انجام می شود. البته در بیشتر موارد، مواد بی حسی جهت عمل های سطحی (مانند اسکالپ) به زیر پوست تزریق شده و ظرف مدت کوتاهی اثر می گذارند و به این ترتیب ناحیه مورد نظر پوست فرد بی حس می شود. 

خوشبختانه امروزه تزریق مواد بی حسی جهت اسکالپ و یا سایر تکنیک های زیبایی، درد زیادی ندارد. البته ناگفته نماند که امروزه حتی اسپری های بی حس کننده جهت تاتو نیز ساخته و به بازارهای جهان عرضه شده. علاوه بر این مواد بی حسی بصورت ژل، کرم یا قطره نیز ساخته می شوند و بسیاری از پیگمنترها جهت اسکالپ از آنها استفاده می کنند. 

 مواد بی حسی معمولا حاوی ماده ای به نام لیدوکایین (Lidocaine) هستند که استفاده از در سراسر جهان رواج دارد. از جمله درمانگاه ها، بیمارستان ها و یا کلینیک های پوست و مو. البته استفاده از موادی مانند لیدوکایین که ماده ای شیمیایی است، جهت بی حسی محدودیت هایی نیز دارد از جمله اینکه نمی توان در اطراف چشم از آن استفاده کرد. 


بی حسی اسکالپ سر


اسپری بی حسی اسکالپ:

استفاده از اسپری جهت بی حس کردن ناحیه مورد نظر از مدتها پیش تاکنون رواج داشته و این اسپری ها که عموما دارای لیدوکایین هستند، جایگزین مناسبی برای تزریق ماده بی حسی بشمار می روند و امروزه در بسیاری از مراکز مورد استفاده قرار می گیرند. 


ژل بی حسی اسکالپ:

این ژل ها حاوی مواد بی حسی هستند و با مالیدن ژل بر روی ناحیه مورد نظر، به مرور در عمق ناحیه مورد نظر نفوذ می کند. سرعت نسبتا کم تاثیرگذاری بیشتر ژل های بی حسی و نیاز به سرعت بالای بی حس کردن موجب شده تا بسیاری از پیگمنترها از این ژل ها استفاده نکنند. البته در گذشته بسیاری از کسانی که داوطلب تاتوی سنتی می شدند از ژل های بی حسی استفاده می کردند. 


پماد بی حسی اسکالپ:

این کرم ها نیز همانند ژل بی حسی می توانند تا حدودی موثر باشند. یکی از مزایای پمادهای بی حس کننده این است که پس از مدت کوتاهی عمل کرده و ناحیه مورد نظر را بی حس می کند. امروزه بسیاری از پیگمنترها از کرم جهت بی حسی اسکالپ استفاده می کنند. 
امروزه بسیاری از پیگمنترها از ژل و یا کرم جهت ایجاد بی حسی استفاده می کنند. لطفا توجه داشته باشید که به دلیل اینکه از این مواد جهت تاتو نیز استفاده می شود به آنها مواد بی حسی تاتو نیز گفته می شود. 


طرز استفاده از بی حسی در تاتو و اسکالپ:

ابتدا محل مورد نظر را کمی خیس می کنند سپس ماده بی حسی مورد نظر (بصورت کرم، ژل و غیره) بر روی آن ناحیه از پوست مالیده می شود. در نهایت پس از مدت زمانی پوست بی حس شده و فرد آماده اسکالپ می شود. این امر بطور میانگین زمانی بین بیست الی سی دقیقه طول می کشد. البته در صورتی که این کار با استفاده از تزریق صورت گیرد، ظرف مدت چند دقیقه نتیجه حاصل می شود و پوست بی حس می گردد. 

امروزه در برخی از مراکز خدمات اسکالپ و میکروپیگمنتیشن از ماده میکروکایین (Microcaine) استفاده می کنند که بصورت اسپری، ژل و یا کرم موجود است.