مزوتراپی لاغری

مزوتراپی یک نوع روش درمان دارویی است که می­تواند به شما کمک کند بدون استفاده از روش­های جراحی جهت کاهش چربی­های موضعی بدن و درمان انواع سلولیت نواحی مختلف بدن و همچنین بسیاری ضایعات دیگر اقدام نمائید.

هرچند که این روش بیش از ۵۰ سال است که در اروپا و مخصوصاً کشور فرانسه بکار گرفته می­شود ولیکن در برخی کشورها از جمله کشور خودمان کاربردهای درمانی مزوتراپی اخیراً مورد استفاده قرار می­گیرد، بطور مثال پزشکان کشور آمریکا از سال ۱۹۹۹ این روش درمانی را جهت درمان بیماران خود انتخاب نموده­اند.

مزوتراپی تکنیکی است که بوسیله آن مقادیر کمی از داروها، ویتامین­ها و مواد مکمل به داخل چربی و یا یکی از لایه های پوست به نام مزودرم (mesoderm) ترزیق می­شود.

مزوتراپی اصالتاً برخاسته از کشور فرانسه می­باشد و نخستین بار آقای دکتر مایکل پیستور(Dr.Michael pistor) در سال ۱۹۵۲ این روش درمانی را ابداع نمود و متوجه شد که وقتی مقادیر کمی از داروها در منطقه­ای از پوست به لایه مزودرم تریق می­گردد باعث افزایش جریان خون در این منطقه و بهبود تخلیه لنفاوی و حل شدن چربی­های موضعی و از بین رفتن بافتهای همبند سفت شده در این مناطق می­گردد و از سال ۱۹۵۲ تاکنون نزدیک به ۱۵۰۰۰ پزشک در سراسر جهان این روش را جزو روشهای درمانی منتخب خود بکار می­برند.

در برخی بیمارانی که برای عمل لیپوساکشن انتخاب گردیده­اند مزوتراپی می­تواند بعنوان یک روش درمانی جایگزین و غیرجراحی انتخاب شود.

مزوتراپی نه تنها در درمان چاقی­های موضعی و سلولیت (نمای پوست پرتقالی) نواحی مختلف بدن می­تواند نقش مؤثری داشته باشد بلکه می­تواند در درمان سایر موارد نیز تأثیر بسزایی داشته باشد که از جمله آنها می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- پیشگیری از افتادگی و پیری زودرس پوست صورت گردن و اندام ها (در سنین جوانی)

۲- لیفتینگ و جوان سازی پوست صورت و کاهش چین و چروک های ریز

۳-کاهش ریزش مو و تقویت رشد مجدد موها

۴- برطرف کردن پف زیر چشمها که ناشی از تجمع چربی می باشد.

۵- کاهش خطوط ناشی از حاملگی بر روی پوست شکم (strech marks)

6- رفع غب غب


تعداد جلسات درمانی مورد نیاز و فواصل بین آنها بسته به نوع بیماری و وخامت آن متفاوت بوده و ممکن است بین ۴ الی ۱۰ جلسه و یا حتی بیشتر نیز لازم باشد که تصمیم­گیری در این مورد بر عهده پزشک معالج می­باشد. همانند بقیه روش­های درمانی دیگر جهت حصول نتیجه کامل می­بایست دوره درمان کامل گردد اما معمولاً اکثر بیماران پس از جلسات سوم یا چهارم می­توانند پیشرفت درمانی را حس نمایند.

بطور کلی مزوتراپی بعنوان یک روش ایمن و کم خطر درمانی در نظر گرفته می­شود و نیازی به بستری در بیمارستان یا بی هوشی و یا حتی بی­حسی موضعی ندارد و درد ناشی از انجام تزریقات بسیار جزئی و کاملاً قابل تحمل می­باشد.

سوالات متداول در مورد مزوتراپی لاغری

آیا این روش دردناک است؟
شما ممکن است مختصری درد یا سوزش در حین انجام درمان حس کنید که کاملا قابل تحمل است هر چند میتوان با بی حسی موضعی، عملیات درمانی بدون دردی داشت.


آیا در این روش عوارضی وجود دارد؟
شایعترین عارضه مزوتراپی، کبودی است که طی یک هفته برطرف می شود. بیماران ممکن است درد مختصر و گذرائی را تجربه کنند، که حداکثر طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت برطرف می شود.


نتایج آن چه زمانی مشخص می شود؟
نتایج بستگی به وضعیت بدن و موقعیت درمانی دارد. به طور متوسط بیماران پس از ۳ جلسه به طور عینی متوجه تغییرات می شوند. در برخی از موقعیتها، بیماران پس از یک جلسه نیز، نتایج را مشاهده می کنند.


مزوتراپی چگونه سلولیت یا چربی را از بین می برد؟
مزوتراپی سه عامل اصلی دخیل در تشکیل سلولیت را درمان می کند، مزوتراپیست فرمول مخصوصی برای کاهش چربی در سلولیت، بهبود گردش خون و بافت پیوندی تخریب شده و در عین حال، صاف و هموار ساختن پوست به کار می برد. مزوتراپی می تواند سلولیت را در هر قسمتی از بدن درمان کند.


مزایای مزوتراپی در مقایسه با روشهای جراحی نظیر لیپوساکشن چیست؟
لیپوساکشن سلولیت را درمان نمیکند، حتی در بسیاری از موارد منجر به واضح تر شدن آن می شود. مزوتراپی سلولیت را مستقیما درمان می کند، پوست را شفاف تر می کند و چربی را در مناطق تحت درمان کاهش میدهد. همچنین باعث شسته شدن چربی از بدن به جای ظهور آن در مکانی دیگر می شود که اغلب در لیپوساکشن رخ می دهد. (به علاوه مزوتراپی نیازی به بستری و بیهوشی نداشته و در نتیجه عوارض آنها را نیز در پی نخواهد داشت).


آیا این نتایج ماندگار است؟
نتایج مشروط به رعایت ترکیبی از تمرینات ورزشی و رژیم غذائی مناسب، ماندگار است هر چند نمی توان به طور کامل از پیری طبیعی پوست جلوگیری کرد، اما برای این منظور، ویزیت های دوره ای منظم توصیه می شود.


چه کسی می تواند مزوتراپی را انجام دهد؟
مزوتراپی باید توسط یک پزشک که دوره های مربوط را گذرانده انجام شود. پرستاران، دستیاران و پیراپزشکان، بدون حضور پزشک دوره دیده، مجاز به انجام مزوتراپی نیستند.


آیا به دنبال این روش توصیه های خاصی وجود دارد؟
محدودیت هائی با توجه به نوع درمان وجود دارد. عموما به بیماران توصیه می شود تا یک روز پس از جلسه درمانی از مواد آرایشی و استحمام پرهیزکنند. همچنین پیشنهاد می شود بیماران قبل از جلسه درمانی، یک غذای سرشار از پروتئین میل کرده و از مصرف کافئین و سایر محرکها پرهیز نمایند.

فرم مشاوره آنلاین اسکالپاگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید