مزایا و معایب میکروپیگمنتیشن چیست ؟

معایب و فوائد میکروپیگمنتیشن

میکروپیگمنتیشن چیست؟

میکروپیگمنتیشن Micropigmentation یک تکنیک پزشکی پیشرفته است که برای ایجاد ظاهری بهتر در چهره و موی سر، به عنوان آرایشی نیمه دائمی و ایمن انجام می شود. در این فرآیند رنگدانه های معدنی و زیست سازگار با استفاده از دستگاهی دیجیتال به عمق مشخصی از پوست با حداقل آسیب به بافت پوستی تزریق می شود. این تکنیک علاوه بر کاربرد های زیبایی در حوزه پزشکی نیز کاربرد وسیعی دارد.


فواید میکروپیگمنتیشن

1.      با انجام این تکنیک به عنوان آرایش نیمه دائم، احتمالا زمان زیادی را در هنگام آرایش کردن صرفه جویی خواهید کرد. مثلا در مورد پیگمنتیشن ابرو شما وقت زیادی را صرف مداد کشیدن و سایه زدن می کنید و با انجام میکروپیگمنتیشن، این قسمت از آرایش به طور کامل حذف می شود.

2.      میکروپیگمنتیشن برای کسانی که به لوازم آرایش حساسیت دارند بسیار کارساز است. همینطور برای کسانی که اختلالات حرکتی دارند و آرایش کردن برایشان دشوار است، گزینه مناسبی می باشد.

3.      در این روش ابروها می توانند بر اساس ویژگی های صورت ما طراحی شوند. اگر این کار به گونه درست طراحی شده باشند و در مکان مناسب قرار بگیرند، می توانند به صورت جلوه بیشتری دهند. مثل کشیده تر نشان دادن صورت و درشت تر نشان دادن چشمها.

4.      یکی از فواید میکروپیگمنتیشن برای کسانی است که از ریزش ابرو و مو رنج می برند. این عمل به بازگرداندن حالت طبیعی ابروها کمک کرده و ریزش مو و ابرو را پنهان می کند.

5.      پزشکان از میکروپیگمنتیشن برای درمان ضایعات و اسکارهای پوستی و جای سوختگی استفاده می کنند. برای مثال رنگ منطبق با پوست متقاضی را ساخته و در مکانهایی که به دلیل ماه گرفتگی یا جای بخیه تغییر رنگ داده و ناهمگون هستند کار می کنند.

6.      میکروپیگمنتیشن عوارض کمتری مثل درد و خونریزی نسبت به تاتو دارد.


انواع میکروپیگمنتیشن


معایب میکروپیگمنتیشن

1.      بیماری های عفونتی مثل کلوئید (زخم پف کرده)، هپاتیت و ایدز در کمین افرادی است که از آرایش های دائمی برای زیبایی استفاده می کنند. در میکروپیگمنتیشن از کارتریج و سوزن یکبار مصرف استفاده می شود. در نتیجه توجه داشته باشید که ابزار یکبار مصرف حتما تعویض شده باشند و بهداشت کامل رعایت شود.

2.      مدل ابرویی که امروز انتخاب می کنید کاملا منطبق با مد امروز می باشد و زیبایی بسیاری نیز خواهد داشت. اما با گذشت زمان، تعریف های مد و زیبایی نیز تغییر پیدا کرده و مدل دیگری مد می شود و یکی از معایب میکروپیگمنتیشن (ابرو، خط لب،خط چشم و ...) این است که برگشت پذیری وجود ندارد. مثلا در گذشته ابروهای منظم و منسجم مد بوده ولی امروزه ابروهایی کاملا طبیعی و نامنظم استاندارد زیبایی را بدست آورده است.

3.      این امکان وجود دارد که که از رنگهای غیر استاندارد استفاده شده و این رنگها جذب بدن شوند. همچنین خطر سرطان نیز ممکن است وجود داشته باشد که البته ثابت شده نیست. برخی از رنگهای موجود در بازار حاوی رنگهای صنعتی مانند جوهر پرینتر و رنگ خودرو بوده اند که استفاده از این رنگهای غیربهداشتی عوارض جبران ناپذیری خواهد داشت. در رنگهای بهداشتی و استاندارد به دلیل استفاده از مواد غیرسمی و طبیعی در مقایسه با رنگهایی که حاوی فلزات سنگین هستند، ماندگاری کمتری دارند اما توجه داشته باشید که به دلیل ماندگاری بیشتر ممکن است گرفتار عوارض جبران ناپذیری شوید.

4.      میکروپیگمنتیشن هم مثل تاتو ولی با شدت کمترعملی دردناک می باشد. اگرچه در هنگام انجام این کار بی حسی موضعی اعمال می شود، ولی پس از برطرف شدن بی حسی تا مدتی احساس درد خواهید داشت.

5.      عارضه هایی مثل حساسیت های پوستی در فاصله زمان طولانی (از 5 تا 10 سال) بعد از انجام این کار در قسمتی که آرایش انجام شده است ممکن است به سراغ فرد می آیند و باعث ایجاد تورم و احساس خارش شود.

6.      آرایش نیمه دائم در معرض هوا و اشعه ماورای بنفش و با در نظر گرفتن کیفیت مواد استفاده شده از 1 تا 5 سال دوام دارد و کم کم به سمت محو شدن پیش می رود.

7.      بر اساس تحقیقاتی که در جوامع آمریکا انجام شده است، معمولا 30% افراد پس انجام میکروپیگمنتیشن پشیمان می شوند در نتیجه از تصمیم خود اطمینان پیدا کنید زیرا پاک کردن رنگدانه ها به جلسات متعدد لیزر با طول موج های متفاوت نیاز دارد و رنگ پوست به طور کامل نیز به حالت اول برنمی گردد.

8.      به دلیل اینکه میکروپیگمنتیشن پس از مدتی کمرنگ می شود، نیاز به تکرار و تزریق های مکرر دارد. تکرار خراش هایی که با دستگاه انجام می شود، در برخی از افراد و اغلب در تاج ابروی آنها گوشت اضافه ایجاد می شود. به خصوص در افرادی که بدن آنها کلوئید ساز است این مسئله بغرنج تر می شود. 


موضوع مهم در خصوص فواید و معایب میکروپیگمنتیشن این است که باید این فرآیند توسط افراد ماهر و در مراکز معتبر انجام شود. بسیاری از مواردی که به عنوان معایب میکروپیگمنتیشن ذکر گردید به دلیل استفاده از ابزار نامناسب و در نبود تجربه و مهارت کافی میکروپیگمنتر اتفاق می افتد.

در حقیقت اگر در انتخاب مرکزی که می خواهید در آن میکروپیگمنتیشن انجام دهید دقت کافی نمایید احتمال بوجود آمدن بسیاری از عوارض و معایب ذکر شده بسیار پایین خواهد بود و به طور کل میکروپیگمنتیشن روشی امن و کم ریسک محسوب می شود اگر در یک مرکز حرفه ای و تخصصی و زیر نظر افراد متخصص انجام گیرد.


مرکز تخصصی میکروپیگمتنش و اسکالپ مریم آیرملو با سالها سابقه و اخذ گواهینامه های معتبر بین المللی آماده است تا با کیفیت ترین و بی خطرترین خدمات مربوط به اسکالپ و میکروپیگمنتیشن را در اختیار متقاضیان عزیز قرار دهد. جهت مشاوره تلفنی یا تعیین وقت با ما تماس بگیرید.