مدت زمان ماندگاری اسکالپ

مدت زمان ماندگاری میکروپیگمنتیشن

میکروپیگمنتیشن موی سر یا اسکالپ سر به تناسب برخی عوامل مدت زمان ماندگاری متفاوتی خواهد داشت. به طور کل در فرآیند میکروپیگمنتیشن هرچه پوست شما خشک تر و دارای منافذ ریزتری باشد، ماندگاری رنگ بیشتر خواهد شد. همچنین انجام اسکالپ سر بسته به نوع پوست و رنگ مورد نظر، به ترمیم های متوالی در طول زمان نیاز خواهد داشت.


در ابتدا رنگ بر روی پوست بسیار تیره به نظر می رسد و عده بسیاری به دلیل بی اطلاعی از پروسه تثبیت رنگ، دچار نگرانی می شوند. در واقع علت این موضوع اکسید شدن رنگ می باشد. بعد از اتمام مراحل اسکالپ سر ، یک سری رنگدانه و آب میان بافتی محافظ برای حفاظت از خراش های ایجاد شده بر روی پوست به وجود می آید. در نتیجه، رنگ در تیره ترین حالت خودش به نظر می آید. بعد از حدود یک هفته زخم ها شروع به خشک شدن کرده و پوست ریزی آغاز می شود. با اتمام ریزش پوسته ها، رنگ بر روی پوست روشن تر شده و بعد از تقریبا 2 هفته الی 1 ماه رنگ اصلی و طبیعی مشخص می شود.


از لحاظ ماندگاری بلند مدت، رنگدانه ها حدود سه تا پنج سال روی سر هستند و بطور متوسط سالی حدود 20 تا 30 درصد روشن تر می شوند. اما ملاک ما آرایش منظم و یکدست رنگدانه ها و همچنین تیرگی روز اول هست. برای اینکه کار در سطح کیفیت مطلوب حفظ شود نیاز به چکاپ سالیانه می باشد تا نقاطی که کمرنگ شده است ترمیم شوند. ترمیم سالیانه طی یک جلسه انجام می شود وهزینه ترمیم مشابه با هزینه جلسه دوم یا سوم می باشد. (البته درصورتیکه جلسات دوم و سوم سر زمان معین شده و ترمیم سالیانه بدون تاخیر انجام شود)


در مجموع پروسه کمرنگ و محو شدن رنگ به آهستگی و به طور پیوسته انجام می شود و برعکس تتو در هنگام کمرنگ شدن به رنگ سبز یا نارنجی متمایل نمی شود. در اینجا به عوامل اصلی ماندگاری اسکالپ سر یا هاشور کف سر می پردازیم:


عوامل موثر در میزان ماندگاری اسکالپ سر (میکروپیگمنتیشن) عبارتند از:

1.کیفیت رنگ و نوع ترکیب رنگ ها :

رنگ های طبیعی مخصوص اسکالپ سر و با کیفیت بالا دارای سرب کمتری بوده و در نتیجه ماندگاری کمتری دارند. برای ایجاد ماندگاری بیشتر اسکالپ سر ، می توان عمق تزریق و یا دفعات ترمیم را افزایش داد و البته استفاده از تکنیک های پیگمنتیشن توسط پیگمنتر حرفه ای نیز تاثیر زیادی خواهد داشت.


2.نوع پوست فرد :

از آنجایی که پوست افراد دارای ساختارهای متنوعی می باشد، پس هر نوعی از پوست دارای میزان رنگ پذیری و تقسیم سلولی متفاوتی بوده و همانند تتو، این عوامل در ماندگاری رنگ موثر خواهند بود.


3.میزان تعریق :

تعریق زیاد پوست در ابتدای کار باعث پاک شدن رنگ از پوست می شود و در ادامه نیز تعریق بیشتر موجب کاهش ماندگاری رنگهای کاشته شده در زیر پوست می شود.


4.عمق کاشت :

با توجه به نوع دستگاه و تکنیک های استفاده شده در هاشور و یا میکروپیگمنتیشن، عمق کاشت رنگدانه ها متفاوت می باشد. بطوری که هرچه عمق کاشت بیشتری باشد، ماندگاری اسکالپ سر بیشتر خواهد بود.


ماندگاری اسکالپ سر


5.مراقبت بعد از کاشت :

در نظر داشته باشید که پوست فرد چه قبل و چه بعد از انجام اسکالپ سر یا تتو ، نیاز به مراقبت دارد. در این زمینه رعایت برخی نکات باعث دوام بیشتر خواهد شد.


6.دوران قائدگی و بارداری در بانوان :

بهتر است اگر قصد انجام این کار را دارید، آن را به بعد از ماه پنجم بارداری خود موکول کنید. همچنین در دوران قائدگی رنگ پذیری پوست کمتر بوده و توصیه می شود در بقیه روزهای ماه برای این کار برنامه ریزی کنید.


7.محیط و سبک زندگی فرد :

نوع شغل و سبک زندگی افراد تا حد زیادی در میزان قرار گرفتن در محیط باز و در معرض تابش خورشید موثر است. آفتاب مستقیم و همچنین تعرق زیاد از عواملی هستند که باعث از بین رفتن دوام رنگدانه های زیر پوست اسکالپ سر می شوند.


برای ماندگاری بیشتر اسکالپ چه کنیم؟

در اینجا به مواردی از مراقبت های پس از میکروپیگمنتیشن می پردازیم:

✔ تا یک الی دو هفته بعد از اسکالپ سر از رفتن به استخر و سونا خودداری کنید.

✔ عدم استحمام تا سه روز بعد از اسکالپ سر و یا هاشور و بعد از آن می توانید جهت شست و شو از شامپو بچه استفاده نمایید.

✔ به مدت یک هفته از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم خورشید و محیط خیلی گرم اجتناب کنید.

✔ محل میکروپیگمنتیشن شده را تا یک هفته با کرم ویتامین آ چرب نگه دارید.

✔ در مواقع سوزش و خارش می توانید دستمالی را مرطوب کرده و روی التهاب محل مورد نظر قرار دهید و از خاراندن خودداری کنید.


رعایت نکات و موارد نام برده به شما کمک می کنند تا به ماندگاری اسکالپ سر انجام شده کمک کنید و به این ترتیب نتایج کار تا سال ها به خوبی حفظ خواهند شد. نکته ای که در حقیقت نگرانی بسیاری از علاقه مندان و طرفداران این تکنیک زیبایی را به خوبی برطرف می کند.


اسکالپ سر


انواع تاتو ابرو به ترتیب ماندگاری عبارتند از:

1.تاتو معمولی :

هنگامی که صحبت از تاتو یا تتو به میان می آید، منظور همان تاتو سنتی است. این روش در مقایسه با سایر روش ها، ماندگاری بیشتری دارد ولی در عوض به دلیل استفاده از رنگ های غیر طبیعی حاوی سرب و از طرف دیگر احتمال ابتلا به بیماری های خطرناک ویروسی، محبوبیت آن در بسیاری از کشورهای جهان رو به کاهش است. حتی پاک کردن تاتو نیز که معمولا به سختی و با پرداخت هزینه های نسبتا بالایی صورت می گیرد از معایب این تکنیک است. به همین جهت استفاده از این روش به هیچ وجه توصیه نمی شود.


2.اسکالپ به روش میکروپیگمنتیشن :

همانطور که اشاره کردیم، ماندگاری و دوام این نوع اسکالپ سر در حدود 3 تا 5 سال - بسته به نوع پوست - می باشد.شایان به ذکر است پس از انجام میکروپیگمنتیشن ، در هر سال نیاز به ترمیم آن می باشد. در این روش از دستگاه میکروپیگمنتیشن با کارتریج های یکبار مصرف و رنگ های تست شده استفاده می شود و همین امر موجب افزایش سطح ایمنی و بهداشت می شود.


3.اسکالپ به روش میکروبیلدینگ :

در مقایسه میکروبیلدینگ و میکروپیگمنتیشن می توان گفت میکروبلیدینگ دوام بسیار پایینی نسبت به سایر تکنیک های اسکالپ سر دارد و افرادی که علاقه مند به تاتو بصورت موقت هستند، می توانند از این تکنیک استفاده کنند. این روش نیز مانند میکروپیگمنتیشن، دارای ایمنی و بهداشت بالایی است اما به دلیل ماندگاری کمتر و احتمال بروز خطا و همچنین انجام آن بصورت کاملا دستی، امروزه محبوبیت چندانی ندارد.


در پایان از شما دعوت می کنیم که جهت دریافت اطلاعات بیشتر و یا مشاوره و تعیین وقت قبلی ، با مشاوران ما در مرکز تخصصی اسکالپ سر دکتر آیرملو تماس بگیرید.