چند توصیه در مورد مراقبت از مو

چند توصیه در مورد مراقبت از مو

یکی از مهم ترین مسائل در جهت زیبایی، داشتن موهایی پر پشت و خوش حالت می باشد که به وسیله آن چهره ی فرد به خصوص در خانم ها بسیار زیبا تر به نظر می آید. در صورت ریزش مو و از دست دادن موهای طبیعی، روش هایی همچون اسکالپ سر، کاشت مو و... وجود دارد که بتوان به واسطه آن ها زیبایی را به چهره افراد بازگرداند.


به طور میانگین هر فرد حدود یک میلیون و نیم تار مو در سر خود دارد که در تمامی لحظات زندگی در معرض انواع آلودگی ها و یا آفتاب  گرد و غبار و... می باشند. علاوه بر این مو می بایست در مقابل وسایلی مانند اتو مو یا سشوار و یا موادی که به آن خود می زنیم مقاومت کند. در صورت عدم مراقبت های صحیح فرد دچار کم پشتی و ریزش مو می شود که در صورت عدم رسیدگی به این موضوع به طاسی سر ختم خواهد شد. البته امروزه با استفاده از روش هایی همچون کاشت مو، اسکالپ سر و... می توان زیبایی موهای سر را به افراد بازگرداند.


ما در این مقاله قصد داریم آموزش هایی در جهت جلوگیری از ریزش مو برای شما ارائه دهیم تا با راهکار هایی که ارائه می شود مانع از وقوع این اتفاق ناخوشایند شوید.

روش های مراقبت از مو


انواع مدل های مو در سر و بدن انسان

در بدن انسان 2 نوع مو وجود دارد:

1.موی کرکی شکل که به جز کف دست و پا در سرتاسر بدن وجود دارد.

2.موی انتهایی و یا ترمینال که در سر وجود دارد و علاوه بر آن پس از بلوغ جنسی این مو در نواحی زیر بغل و یا قسمت های تناسلی و همچنین در صورت مردان یافت می شود که نسبت به سایر موهای بدن زبر تر و کلفت تر می باشد.

دوره ای که مو رشد می نماید در حدود سه سال است و همچنین دوره انتقالی در حدود 2 تا 4 هفته و دوره استراحت نیز 3 الی 4 ماه می باشد.


ریزش مو

ریزش مو می تواند دلایل مختلفی از جمله ارثی بودن ، تغییر هورمون ها ، تغذیه نامناسب ،بیماری های اعصاب و روان ، مصرف داروهایی که باعث ریزش می شوند ، بیماری های پوستی ، عمل های جراحی و یا حاملگی در بانوان و...داشته باشد که البته در صورت بروز چنین اتفاقاتی راه حل های ایده آلی همچون کاشت مو و یا اسکالپ سر (مناسب افرادی که بانک موی مناسبی ندارند) وجود دارد که بتوان از آن ها استفاده نمود.


اصلی ترین دلایل ریزش مو در افراد

✔ طاسی سر یا الگوی طاسی مردانه که از جلوی سر شروع می شود عامل اصلی ارثی و یا تغییرات هورمونی می تواند داشته باشد.

✔ عدم دسترسی به مواد غذایی مورد نیاز بدن و مو که می توان برای مثال در رژیم های لاغری اتفاق بیفتد سبب ریزش مو در افراد می شود. کمبود آهن در خانم ها یکی از اساسی ترین دلایل در ریزش موی آنان به شمار می رود.

✔ استرس و یا افسردگی و فشار های روحی، روانی سبب ریزش مو خواهد شد که می توان آن را با کنترل کردن خود حل نمود.(درباره قرص هایی که جهت از بین بردن این مشکل تجویز می شود می توان گفت که خود آن ها نیز سبب ریزش مو می شوند)

✔ داروهای خاصی هستند که به سبب آن ها مو دچار ریزش می شود. البته تمامی دارو ها روی همه ی افراد عملکرد یکسان ندارد و ممکن است در بعضی افراد مشکل ریزش مو ایجاد ننماید.

✔ بیماری هایی پوستی مانند "بیماری های تاولی" و یا "لوپوس" و... سبب ریزش مو می شود.

✔ عمل های جراحی و یا حاملگی در بانوان می تواند سبب ریزش موهای شما شود. برای مثال در بانوان 3 ماه پس از زایمان موها شروع به ریزش می کنند که می تواند به علت هایی همچون کم بودن خون، استرس و یا بالا بودن هورمون ها چنین اتفاقی بیافتد.

موخوره

علت به وجود آمودن مو خوره که رشته رشته شدن مو را با خود به همراه دارد، از دست دادن رطوبت مو می باشد که در نتیجه این اتفاق کوتیکول مو دچار آسیب می شود و بهترین راه برای از بین بردن آن کوتاه کردن مو می باشد و پس از آن نیاز به مراقبت هایی است تا از وقوع دوباره این اتفاق جلوگیری نمود.

شوره سر

پوست سر در حالت طبیعی خود لایه های خود را از دست می دهد و لایه های جدید جایگزین آن می شود. چنانچه این روند سرعت بیشتری پیدا کند و از حالت عادی فاصله بگیرد حالتی به نام شوره در مو اتفاق می افتد. علت تغییر روند ریختن لایه های قدیمی مو می تواند تغییرات هورمونی، نوع تغذیه و یا علت های میکروارگانیسمی و قارچی داشته باشد.


جهت درمان شوره سر شامپو ها و یا لوسیون های مختلفی در بازار وجود دارد که حاوی پریتون زینک می باشند. همچنین شامپو های سلنیم سولفید و یا آنتی سپتیک می تواند در درمان شوره موثر باشند.


شستن بیش از حد مو، از دست دادن رطوبت به علت قرار گرفتن طولانی مدت زیر نور آفتاب و گرما و همچنین گرد و غبار و آلودگی، استفاده بیش از حد از وسایل آرایشی مانند اتو مو یا سشوار و یا موادی که به مو زده می شود و علاوه بر تمامی این مسائل شستن مو با آب بسیار گرم می تواند موخوره را در سر شما تشدید نماید. همچنین استفاده از هد بند ها در زمان های طولانی و یا رنگ های شیمیایی این مشکل را تشدید می سازد.

دلایل ریزش مو و درمان آن

چگونه از موهای آسیب دیده مراقبت نماییم؟

· استفاده از شانه های دانه درشت جهت جلوگیری از شکستگی مو. هنگام شانه زدن شانه را به سر فشار ندهید و ابتدا شروع به شانه زدن نوک مو ها کنید و سپس به سمت ریشه ها شانه یزنید تا مو کشیده نشود.

· به هیچ عنوان از شانه هایی با نوک فلزی جهت شانه کردن مو استفاده ننمایید.

· استفاده از لوازم معتبر و کیفیت بالا جهت آرایش کردن مو:استفاده از ابزار هایی مانند اتو مو و... را به حداقل رسانده چنانچه از آن ها استفاده می نمایید درجه حرارت آن ها را در کمترین میزان قرار دهید.

· رفتار ملایم با مو ها: مو ها را به هیچ عنوان محکم نبندید و یا آن را نکشید.قدرت تحمل مو در برابر کشش های محکم ضعیف است و این کار سبب ریزش مو می شود.

· جهت رساندن مکمل ها و ویتامین ها به مو از اسید فولیک و یا بیوتین استفاده نمایید. استفاده از این ویتامین ها سبب بهبود طول و ضخامت مو خواهد شد و همچنین رشد مو را افزایش می دهند. می توانید اسید فولیک را در سبزیجاتی مانند سبز برگان و یا پرتغال و سویا و گندم به وفور یافت. همچنین بیوتین در موادی مانند تخم آفتابگردان، دانه سویا و یا عدس و نخود و...یافت می شود.

· خشک کردن مو در حالت طبیعی و بدون استفاده از سایر وسایل: پس از استحمام آب اضافی روی موی خود را به وسیله حرکات آرام دست بر روی آن گرفته و موی خود را در داخل یک حوله قرار داده (بیشتر از یک ساعت حوله روی سر قرار نگیرد)چنانچه مو به وسیله هوا به صورت طبیعی خشک شود هیچگونه آسیبی به آن نخوهد رسید. اگر از سشوار استفاده می نمایید فاصله آن را از مو های خود به 20 سانتی متر برسانید و درجه گرمای آن را به حداقل برسانید.

· جلوگیری و یا محدود کردن استفاده از مواد مختلف روی مو:رنگ کردن پشت هم و متعدد باعث آسیب جدی به مو می شود. همچنین فر کردن و یا صاف کردن آن به وسیله ابزار هایی همچون اتو مو و یا بابلیس به مو آسیب می رساند. چنانچه می خواهید از این روش ها استفاده نمایید، پس از انجام تا 48 ساعت هیچگونه روش دیگری را روی موی خود جز تقویت کردن مو انجان ندهید.

· موی خود را هر ماه و یا دو ماه یکبار به میزان یک سانتی متر کوتاه نمایید تا همواره موهای شادابی داشته باشید.

· شامپوی مناسب: استفاده از یک شامپوی با کیفیت و مناسب موی شما یاعث شادابی و سلامت موی شما می شود.

· در هنگام شست و شوی موی خود آن ها را چنگ نزنید و با ماساژ ملایم اقدام به شستن آن کنید. جهت تاثیر شامپو بر روی موی سر حتما 2 الی 3 دقیقه موی خود را به وسیله شامپو ماساژ داده و اجازه دهید روی سر باقی بماند. شستن مو با آب سرد می تواند موهای شما را شاداب تر و درخشان تر کند.


سخن پایانی:

در صورتی که موارد اشاره شده انجام نشود و یا به دلایل مختلف روند ریزش مو متوقف نگردد، فرد به مرور دچار کم پشتی و یا طاسی یر می شود که برای بازگشت حالت نرمال می بایست از راهکارهای دیگری همچون کاشت مو استفاده کرد. اما چنانچه فرد از بانک موی مناسبی برخوردار نباشد این راهکار عملی نبوده و بهترین روش برای چنین افرادی اسکالپ سر است. روش اسکالپ سر با تزریق رنگندانه های مخصوص به کف سر انجام می شود که همانند موهای تازه رشد کرده از سر به نظر می رسد. روش اسکالپ سر به خصوص برای افرادی که همواره علاقمند به موهای بسیار کوتاه هستند بسیار مناسب می باشد.


اگر قصد انجام اسکالپ سر و یا مشاوره در خصوص این روش را دارید می توانید با کارشناسان ما در کلینیک ایرانا در ارتباط باشید.