پی آر پی جهت درمان ریزش مو

پی آر پی جهت درمان ریزش مو

یکی از روش های کاهش و قطع ریزش مو و همچنین رفع طاسی موی سر روش پی آر پی می باشد.پی آر پی که مخفف Plasma Rich Platelet  است به معنای پلاسمای غنی شده از پلاکت ها می باشد.


این روش درمانی از روش های نوین می باشد که فرآیند انجام آن به وسیله جداسازی پلاکت های خون خود فرد تحت درمان صورت می گیرد.به وسیله جدا سازی پلاکت های خون و تزریق آن در محل های مورد نظر ، با توجه به فاکتور رشدی که در پلاکت خون وجود دارد سبب خواهد شد مو رشد خود را مجدد شروع کرده و سبب ترمیم آن شود. کار پلاکت در خون کمک به لخته شدن و تسریع در بهبود محل زخم شده در جهت انعقاد خون می باشد.همین علت باعث می شود که هنگامی این پلاکت ها در منطقه ای از بدن تزریق شوند و ازدیاد آن ها در یک محل سبب بالا رفتن سرعت التیام یافتن بافت در آن محل می شود.


فولیکول مو از خون تغذیه می کنند و دلیل زنده ماندن آن همین می باشد.هنگام تزریق پلاکت به محلی که فولیکول های مو آسیب دیده اند عملکردی تقویت زخم در آن مرحله سرعتش بیشتر خواهد شد که این اتفاق باعث تحریک فولیکول های مو شده و سبب رشد مجدد آن ها می شود.


روش انجام این درمان دارای 3 مرحله می باشد:

1.پیش از انجام این روش درمانی بیمار مورد آزمایش قرار خواهد گرفت تا بتوان مشخص نمود نامزد ایده آلی برای انجام این روش درمانی می باشد یا خیر.زیرا ممکن است پس از بررسی فرد بیماری عفونی و یا سابقه عفونت های ویروسی مانند زونا ، دیابت و یا هرگونه بیماری که منجر به لخته شدن خون داشته باشند و یا سابقه مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین را داشته باشند که انجام این روش درمانی برای چنین افرادی غیر ممکن می باشد.


2.در مرحله اول در حدود 35 الی 80 سی سی از شما خون گرفته خواهد شد.پس از آن خون شما وارد دستگاهی به نام سانتافیوژ می شود که این دستگاه قادر است در 2 مرحله ی 15 تا 20 دقیقه ای تمامی اجزای خون شما را از هم نفکیک نماید.پس از جدا سازی مواد ، پلاکت های تغلیذ شده نیز از خون شما جدا می شود.حال این پلاکت ها به همراه پلاسما و سایر عوامل رشد که مجموعا تشکیل پی آر پی را می دهد آماده تزریق در پوست سر می باشند.


3.این ماده به دست آمده توسط سوزن بسیار ریز و نازک به زیر پوست سر تزریق می شود(در عمق 3 تا 4 میلیمتری پوست).این تزریق نقاط متععدی از پوست سر شما را در بر می گیرد.با توجه به نازک بودن سوزن و مک بودن حجم تزریق در هر بار ، میزان درد کمی به دنبال خواهد داشت و همان درد خفیف را نیز می توان با بی حسی موضعی برطرف نمود.پس از تزریق نباید تا 24 ساعت محل تزریق شسته شود.شما می توانید بعد از تزریق به کار های روزمره خود برسید م نیاز به هیچ گونه استراحتی ندارد.


این روش درمانی فقط در جهت رویش مجدد مو نیست و در روش های درمانی گوناگون دیگری کاربرد دارد.این روش ها عبارتند از:

• از بین بردن چین و چروک های ناشی از افزایش سن

• از بین بردن و یا ترمیم زخم های قدیمی که ناشی از بریدگی و یا سوختگی و... می باشد.

• افزایش سرعت بهبودی شکستگی های استخوانی و یا مشکلات غضروفی مانند آرتروز

• ترمیم جای آبله مرغان روی پوست و یا اسکار های به وجود آمده به وسیله جوش ها

• از بین بردن چین و چروک و پف زیر چشم ها

• ترکیب آن با چربی برای افزایش حجم لب و یا گونه


مزایای پی آرپی چیست؟

یکی از مهمترین مزایای این روش درمانی استفاده از خون خود فرد می باشد که سبب جلوگیری از انواع بیماری ها مانند ایدز یا هپاتیت خواهد شد.از دیگر مزایای آن استریل بودن و یکبار مصرف بودن وسایل درمانی است و همچنین خون هیچ گونه تماسی با هوای آزاد ندارد.همچنین تاثیر آن طولانی مدت می باشد و در بیشتر موارد نیاز به درمان مجدد نمی باشد.هزینه این نوع درمان مناسب می باشد و ریسک انجام آن بسیار پایین است و روشی غیر تهاجمی می باشد.


معایب پی آرپی چیست؟

این روش درمانی معایبی ندارد فقط در برخی موارد ممکن است درمان از شش ماه تا یکسال به طول انجامد و در 10 درصد موارد ممکن است نتیجه بخش نباشد.


مواردی که به علت وجود آن ها نمی توان از این روش بهره برد

بیمارانی که مبتلا به دیابت و یا بیماری های خونی مانند سرطان خون و یا اختلالات انعقاد خونی دارند ،ترومبوسیتوپنی و یا کم بودن پلاکت خون و یا کسانی که به علت غلظت زیاد خون از آسپرین و یا سایر داروهای ضد انعقاد استفاده می کنند نمی توانند از این روش درمانی استفاده نمایند.همچنین کسانی که دچار بیماری های پوستی هستند ، ناپایداری همودیانیک دارند و یا مشکلات تیروییدی دارند نمی توانند سراغ پی آر پی بروند.


مراقبت های پس از انجام درمان به روش پی آر پی

✔ عدم شست و شوی محل درمان تا 24 ساعت

✔ استفاده از کرم ضد آفتاب و جلوگیری از قرار گیری در معرض آفتاب مستقیم تا 2 هفته

✔ استفاده از کرم نگهدارنده روز و شب

✔ استفاده از عینک آفتابی به مدت یک هفته