بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست؟

یکی از راه های زیبایی و از بین بردن چین و چروک های پوست بوتاکس می باشد.بوتاکس یا Botox  ترکیبی از یک نوع سم با نام بوتولیوم از نوع A آن می باشد که به وسیله تزریق آن در زیر پوست عضلات ناحیه تزریق شده فلج شده و سبب می شود چین و چروک های آن منطقه از بین برود و ظاهر فرد جوان تر به نظر برسد.

جنس این سم از پروتیین بوده و به وسیله یک نوع باکتری به نام کلستریدیوم به وجود می آید که از طریق مسمومیت غذایی حاد تشکیل می شوند.ممکن است کمی ترسناک باشد اما این سم در دوز های بسیار کم جهت از بین بردن چین و چروک ها مورد استفاده قرار می گیرد و میزان آن کنترل شده می باشد.پس از تزریق آن به زیر پوست ، سم خود را به عضلات چسبانده و تاثیر خود را بر روی آن ها می گذارد.


تفاوت بوتاکس با تزریق ژل و پی آر پی

تزریق بوتاکس را به هیچ وجه نباید با تزریق ژل یکی دانست زیرا عملکرد ژل به گونه ای است که به وسیله آن چین و چروک ها پر می شوند و مدت تاثیر آن در حدود 9 ماه می باشد.


همچنین بوتاکس با پی آر پی تفاوت های بسیاری دارد.درست است که هر دوی این روش ها برای از بین بردن چین و چروک مورد استفاده قرار می گیرند اما مهمترین تفاوت آن ها در این است که بوتاکس ماده ای خارجی است که وارد بدن می شود اما پی آر پی پلاکت هایی است که از خون خود فرد گرفته می شود.از دیگر تفاوت های این دو روش می توان به تاثیر آن ها اشاره کرد که تاثیر پی آر پی به نوعی روش دائمی محسوب می شود اما بوتاکس بین 9 تا 12 ماه تاثیرگذاری خواهد داشت.


تاثیر بوتاکس بر روی مناطقی مانند اطراف چشم و پیشانی و بین ابرو ها بیشتر می باشد اما تاثیر پی آر پی بر روی کلیه مناطقی است که دچار چین و چروک شده اند.


کاربرد بوتاکس

بیشترین استفاده از بوتاکس در نواحی بیرونی چشم (پاکلاغی) و چین و چروک هایی است که با افزایش سن در این منطقه از صورت به وجود می آید.همچنین استفاده از بوتاکس در چروک های بین ابرو ها و چین و چروک های افقی پیشانی شایع و معمول می باشد.


از دیگر کاربرد های بوتاکس جلوگیری از تعریق در قسمت زیر بغل می باشد.با تزریق بوتاکس در زیر بغل می تواند از تعریق غدد زیر بغل جلوگیری نماید که این کار باعث از بین رفتن تعریق و بوی آزار دهنده آن در این ناحیه می شود.


بلافاصله پس از تزریق تاثیر بوتاکس روی چین و چروک ها مشخص می شود اما برای دیدن نتیجه کامل آن بین یک تا ده روز زمان نیاز است.


چنانچه تزریق بوتاکس به وسیله فردی متخصص صورت گرفته باشد شما هیچگونه مشکلی برای انجام کار های روزمره نخواهید داشت.اثر سوزن ها و محل تزریق پس از دقایقی محو خواهد شد.


مراقبت های پس از تزریق بوتاکس

• آب زدن صورت و نواحی تزریق

• آرایش کردن صورت

• خم کردن سر

• خوابیدن و یا دراز کشیدن

• ماساژ اطراف محل تزریق و یا خاراندن آن

• زدن عینک آفتابی بر چشم زدن

• مصرف دخانیات و یا الکل و کافیین


همچنین تا مدت 3 روز نباید هیچگونه کار و یا فعالیت سنگین داشته باشید.چنانچه پس از تزریق دچار کبودی و یا تورم شد بر روی محل تزریق یخ قرار دهید و در صورت هرگونه سردرد پس از تزریق از قرص استومینوفن ساده استفاده نمایید.در هنگام خواب به مدت 3 روز از بالشت های بلند استفاده کنید.


با گذشت 2 روز از زمان تزریق تاثیر کامل این سم شروع و در عرض 2 هفته به اوج خود خواهد رسید.