مزایا و معایب اسکالپ سر

مزایا و معایب اسکالپ سر

خدمات اسکالپ سر یا در واقع خدمات میکرواسکالپ، امروزه در حال گسترش محبوبیت نزد جوانان و بسیاری از مردم جهان است. چه کسانی که دچار ریزش مو و یا ابرو شده اند و چه کسانی که به دلایل دیگری مانند پوشش دادن زخم، اسکار، خال و یا موارد دیگری از تکنیک اسکالپ یا هاشور استفاده می کنند. 

میکرواسکالپ یک تکنیک زیبایی است که با رعایت اصول و استانداردهای پزشکی به منظور پوشش نواحی کم  پشت سر به کار می رود. در این تکنیک رنگدانه های ارگانیک و گیاهی توسط یک دستگاه معتبر پزشکی در لایه سطحی پوست (اپیدرم) تزریق می شود. لطفا به این نکته توجه داشته باشید که فولیکول و ریشه موها در لایه دوم و سوم پوست (درم و هایپو درم) قرار دارند و در این تکنیک سوزن به این لایه وارد نمی شود و در نتیجه یک تکنیک کاملا ایمن هست. 

همچنین در طی فرآیند اسکالپ به دلیل تکنیک ناپاژ و ورود سوزن به لایه سطحی پوست گردش و فاکتورهای رشد در پوست سر افزایش می یابد پس در نتیجه اسکالپ خود به نوعی یک تکنیک کمک درمانی محسوب می شود و در مواردی که فولیکول مو سالم باشد این تکنیک حتی می تواند سبب تحریک و تقویت و رویش مجدد موها شود. 


نمونه اسکالپ سر آقایان

مزایای اسکالپ: 

همانطور که در بخش های مختلف و مقالات دیگر توضیح داده ایم تکنیک میکرواسکالپ دارای مزایای متعددی است و از طرف دیگر در برابر فوائد و مزایای مختلف این فرآیند، معایب آن بسیار ناچیز است. به همین سبب این فرآیند امروزه تبدیل به یکی از روش های استاندارد زیبایی شده و مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است. 

به ویژه اینکه از میان روش های اسکالپ، تکنیک میکروپیگمنتیشن مزایای بیشتری نسبت به تکنیک قدیمی میکروبلیدینگ دارد. به همین جهت امروزه و با توجه به مقایسه میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ شرایط بهتر روش میکروپیگمنتیشن به خوبی مشخص می شود. به همین جهت هنگامی که بحث معایب و مزایای اسکالپ سر مطرح می شود، معمولا منظور معایب و فوائد میکروپیگمنتیشن است. ما هم در این مقاله موارد مربوط به این تکنیک را مطرح می کنیم و به شما هم توصیه می کنیم از مراجعه به مراکزی که هنوز از روش میکروبلیدینگ استفاده می کنند، خودداری کنید. 

کسانی که جهت انجام هاشور سر یا میکرواسکالپ سر داوطلب می شوند، در ابتدا معاینات دقیقی بر روی ناحیه مورد نظر انجام شده و پزشک متخصص کلیه موارد لازم را به آنها یادآوری می کند از جمله: شرایط این فرآیند، تعداد جلسات مورد نیاز، هزینه اسکالپ و ...

اما از مهمترین مزایا و فوائد اسکالپ و میکروپیگمنتیشن می توان به موارد مهمی مانند استفاده از سوزن و کارتریج اسکالپ (که کاملا استاندارد و بهداشتی است)، داشتن کاربردهای مختلف زیبایی پوست و موهای سر، صورت و ناحیه ابرو، مناسب بودن برای افرادی که نسبت به مواد آرایشی دارای آلرژی هستند، تزریق بی حسی اسکالپ، استفاده از دستگاه های استریل و بهداشتی، قابل اجرا بودن برای خانمها و آقایان، قیمت و هزینه های مقرون به صرفه، بکارگیری رنگ های مخصوص اسکالپ، نداشتن عوارض جانبی جدی و پرخطر، نداشتن محدودیت سنی، مدت زمان ماندگاری میکروپیگمنتیشن، داشتن حداقل عوارض جانبی نسبت به تاتو سنتی، کوتاه بودن مدت زمان اسکالپ یا هاشور سر نسبت به بسیاری از تکنیک های دیگر زیبایی (برای مثال کاشت مو)، نداشتن دوره نقاهت، امکان تقویت مجدد رنگ اسکالپ در جلسات سالانه و ... اشاره کرد. 


نمونه اسکالپ سر خانمها


معایب اسکالپ: 

هاشور سر یا تکنیک اسکالپ نیز همانند هر روش و یا فرآیند زیباسازی پوست و مو می تواند عوارض خود را به همراه داشته باشد. اصولا در دنیای علوم بهداشت و پزشکی هیچ فرآیند یا عملی را نمی توانید پیدا کنید که دارای هیچ گونه عوارض جانبی نباشد. از عمل های جراحی سنگین گرفته تا مصرف داروها. حتی مصرف برخی مواد ارگانیک و طبیعی نیز می تواند عوارضی را در بدن انسان - هر چند کوتاه مدت و بسیار محدود - ایجاد کند. 
اما نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که معایب و یا عوارض اسکالپ و میکروپیگمنتیشن بسیار محدود است و عوارض اسکالپ عموما در مقایسه با مزایای فراوانی که این فرآیند دارد، بسیار محدود و تقریبا ناچیز است. (همین مسئله را هم می توان جزو مزایای اسکالپ نام برد)

به همین جهت شاید اگر بخواهیم از آنچه که تحت عنوان عوارض یا معایب تکنیک اسکالپ و میکروپیگمنتیشن خوانده می شود، نام ببریم می توان به مواردی مانند نیاز به داشتن فضایی استریل، امکان بروز حساسیت در افراد در صورت استفاده از رنگدانه های نامناسب، امکان ایجاد کمی سوزش یا خارش در ناحیه هاشور زده شده، احتمال ایجاد شوره سر در ده روز اول و غیر دائمی بودن نتایج. 

اگر دقت کنید براحتی متوجه خواهید شد که عملا در صورت استفاده از بهترین رنگدانه ها توسط پیگمنتر و انجام هاشور سر در مراکز معتبر، عوارض به حداقل خواهد رسید و در برابر سایرز فرآیندهای زیبایی، روش میکرواسکالپ می تواند به عنوان یکی از بهترین روش های زیبایی با حداقل عوارض نام برده شود.