گیاهان مفید برای تقویت پوست

گیاهان مفید برای تقویت پوست

انسان همیشه جهت زیبایی چهره و اندام خود در جستجوی بهترین روش‌ها و درمان‌های ممکن بوده‌است. این تکاپو ابتدا با استفاده از مواد طبیعی (خاک، گل، گیاه و ……) شروع شده و امروز به مواد شیمیایی، ترکیبات سنتتیک، هورمون ها و بکاربردن صدهاروش مختلف رسیده است.زیان‌ها و اثرات سوء مواد آرایشی شیمیایی و سنتتیک بر کسی پوشیده نیست و روشن و مسلم است که بدست آوردن زیبایی از طریق بکار بردن گیاهان، سبزیجات و میوه‌ها در مقایسه با استفاده از مواد شیمیایی تا چه حد رجحان و مزیت دارد.
محصولات مختلف گیاهی و برخی از روش‌های استفاده از گیاهان:


۱٫خیسانده‌ها: گیاهانی برای تهیه خیسانده مورد استفاده قرار می‌گیرند که مواد مؤثره آن‌ها را بتوان به آسانی از طریق خیساندن در مایعی سرد استخراج کرد. مدت زمان لازم برای خیساندن گیاه در مایع مورد نظر بستگی به نوع گیاه و مایع مورد استفاده دارد. برای تهیه خیسانده‌‌ها اغلب از الکل رقیق یا سرکه استفاده می کنند. خیسانده‌ی گیاهان مورد استعمال درمانی و آرایشی دارد.


۲٫ جوشانده ها: برای تهیه جوشانده از قسمت سخت گیاه مانند ریشه یا پوست استفاده می‌شود. برای این منظور مواد نامبرده را با مقدار کافی آب سرد مخلوط می کنند و حدود بیست دقیقه می‌جوشانند و سپس صاف می‌کنند. مزه‌ی جوشانده‌هایی را که موارد استعمال درمانی دارند و از راه دهان مصرف می‌شوند، در صورت لزوم می توان با شکر یا عسل شیرین کرد.


۳٫دم‌کرده‌ها: برای تهیه دم‌کرده باید از ظروف لعابی سالم یا ظروف شیشه‌ای مقاوم و مخصوص جوشاندن (پیرکس) استفاده‌کرد. روش عمل بدین ترتیب است که ابتدا آب را جوش می‌آورند و آب جوشان را روی گیاه (تازه یا خشک) می‌ریزند، سپس درِ ظرف را می گذارند تا در عرض پنج تا پانزده دقیقه (بسته به نوع گیاه) خوب دم بکشد. باید دقت کرد که روغن‌ها و اسانس‌های موجود در گیاه از بین نرود. گیاهان نرم، ترد و جوان برای تهیه دم کرده ها بسیار مناسبند، زیرا مواد مؤثره‌ی آن ها به آسانی قابل استخراج است. دم کرده ها را باید فوراً پس از تهیه مورد استفاده قرار داد. در غیر این صورت اغلب کپک می زنند و خواص خود را از دست می دهند. این محصولات را می توان مدت کوتاهی در یخچال نگهداری کرد.


۴٫ خیساندن گیاهان در روغن: خیساندن گیاهان در انواع روغن‌ها یکی از بهترین و مناسب‌ترین روش‌ها جهت استفاده از حداکثر خواص آن‌هاست. پنجاه گرم گیاه تازه یا ده گرم گرد نرم گیاه خشک را به نیم‌لیتر روغن گیاهی می‌افزایند. کلیه مواد را در یک بطری می‌ریزند و به شدت به هم می زنند. حاصل را به مدت چند هفته در محلی گرم و مناسب نگه‌می‌دارند. سپس آن را به کمک یک تکه صافی مناسب صاف نموده و از روغن حاصله استفاده می‌نمایند.


۵٫ تنتورها: برای تهیه تنتورهای مورد استفاده در فرآورده‌های آرایشی مقدار صد گرم گیاه خشک را آسیاب و به گرد بسیار نرم تبدیل می‌کنند. سپس آن را با یک لیتر الکل سفید نود درجه مخلوط می کنند و مدت دو هفته در ظرفی کاملاً بسته در محل نسبتاً گرمی قرار می‌دهند و حاصل را با استفاده از صافی مناسب صاف می‌کنند.

استفاده از برخی گیاهان در تهیه فرآورده‌های پوستی
آووکادو:روغن آوکادو به علت دارا بودن ویتامین “آ” ، بصورت مجزا یا مخلوط با روغن کنجد برای تهیه کرم‌های مختلف مخصوص پوست‌های خشک بکار می‌رود. باعث تسریع گردش خون می‌گردد و تسکین‌دهنده است. برای زیبایی و لطافت و جلوگیری از پیدایش چروک پوست صورت، آوکادو را به شکل ماسک می‌توان بکار برد. برای این منظور میوه کاملاً رسیده و پوست کنده را له کرده، حاصل را روی صورت و گردن بگسترانید. مدت بیست دقیقه در محل آرامی استراحت کنید، سپس آن‌را با آب ولرم بشویید و بعداً یک کرم مناسب استفاده کنید.


بومادران : بومادران دارای خاصیت ضدغلبه خون یا ضداحتقان است و به این مناسبت مخلوط آن با یک روغن مناسب مانند روغن کنجد برای تهیه کرم یا لوسیون‌های محافظ آفتاب بکار می‌رود. در ترکیب لوسیون های مخصوص مبارزه با شوره سر نیز از آن استفاده می‌شود.


به : لوسیون الکلی رقیق پوست “به” تازه برای برطرف‌کردن چروک‌های صورت و گردن و جلوگیری از آن‌ها بسیار مفید است. برای آرامش چشم‌های خسته و جلوگیری از بسته‌شدن پلک‌ها متعاقب کار زیاد، “به” تازه را خوب بشویید و به قطعات کوچک تقسیم کنید و پانزده دقیقه روی چشم‌ها قرار دهید. دم‌کردن دانه “به” دارای اثرات ضدورم و خنک‌کننده و نرم کننده پوست است. برای تهیه آن سی‌گرم به‌دانه را در ۲۳۰ گرم آب بمدت دو ساعت دم‌می‌کنند. همین محصول را برای تهیه کرم‌ها و لوسیون‌های نرم کننده و آرام کننده پوست نیز می‌توان بکار برد. ماسک “به” خلل و فرج‌های باز پوست را می‌بندد و پوست را لطیف و شفاف می‌کند. برای این منظور یک عدد “به” را به تکه‌های کوچک تقسیم‌کرده، یک هفته در ۱۵۰ گرم الکل پنجاه درجه بخیسانید. سپس تکه‌های کوچک تنظیف را به محول به دست آمده آغشته نموده، روی پوست صورت بگسترانید. بعد از پانزده دقیقه صورت را با آب ولرم بشویید و با یک کرم مناسب چرب کنید.


برنجاسف(درمنه): استعمال برنجاسف به صورت لوسیون با کرم روش بسیار مؤثری برای نرم و لطیف کردن و جلوگیری از پیری پوست دست‌هاست.
برای این منظور آن را به تنهایی یا مخلوط با گیاهان دیگر مورد استفاده قرار می‌دهند. پانزده‌گرم برگ و گل برنجاسف را با همین مقدار گل و برگ ختمی یا پنیرک، با یک لیتر آب مخلوط کرده، پانزده دقیقه بجوشانید. حاصل را از صافی رد کنید. محلول بدست آمده را بصورت ولرم دو مرتبه در روز به ملایمت به پوست دست بمالید و ماساژ دهید، یا این که دست‌ها را به مدت ده‌دقیقه در ظرف حاوی محلول مزبور قرار دهید. استفاده از این روش موجب لطافت و نرم شدن پوست دست‌ها و جلوگیری از چروک زودرس آن‌ها می‌شود و مقاومت آن‌ها را در برابر عوامل مختلف افزایش می‌دهد. همچنین می‌توان سی‌گرم از برگ و گل برنجاسف را پانزده‌دقیقه در یک لیتر آب جوشاند و پس از صاف کردن مانند روش فوق آن‌را بکاربرد.


بادرنجبویه: مصرف محصولات آرایشی حاوی گل یا برگ بادرنجبویه برای نگهداری و محافظت پوست‌های حساس، شکننده و خشک بسیار مؤثر است. بکاربردن این‌گونه فرآورده‌ها برای جلوگیری از بروز و پیشرفت چروک و خشک‌شدن پوست صورت و گردن توصیه می‌شود. یکی از محصولات رایج برای این منظور دم کرده‌ی برگ و جوانه‌های بادرنجبویه است (دوازده‌گرم مخلوط برگ و جوانه گیاه به نسبت مساوی در یک‌لیتر آب‌جوش). این دم‌کرده را به شکل کمپرس روی صورت و گردن قرار دهید. پس از نیم‌ساعت استراحت، پوست را با آب ولرم بشویید. بادرنجبویه در تهیه محصولات گیاهی دیگر مانند ماسک، فرآورده‌های ویژه حمام، ترکیبات تقویت‌کننده پوست و مو نیز مورد استفاده قرار می گیرد.


بابونه(بابونه رومی) :فرآورده‌های مختلف حاوی بابونه بخصوص برای محافظت پوست‌های شکننده و حساس در برابر تغییرات جوی و آب و هوای متغیر بکار می‌رود. روغن فرار بابونه در تهیه انواع کرم، لوسیون، شامپو، صابون‌های مخصوص و فرآورده‌های ویژه حمام استفاده می‌شود. دم‌کرده بابونه (ده‌گرم بابونه خشک در صد میلی‌لیتر آب) و نیز ماسک تهیه شده با پودر نرم بابونه برای محافظت پوست، برطرف‌کردن جوش و التهابات جلدی، چربی و شوره‌ی سر مؤثر است. روغن بابونه را می‌توان برای تهیه کرم‌های مرطوب‌کننده و نرم‌کننده صورت بکاربرد.

روغن بادام شیرین :بعنوان نرم‌کننده، مرطوب‌کننده و پاک‌کننده در فرآورده‌های مخصوص پوست‌های خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
روغن نارگیل: حاوی اسید میریستیک بوده و بعنوان ضد آفتاب، نرم‌کننده، مرطوب‌کننده و پاک‌کننده استفاده می‌شود.
آویشن :بعنوان تقویت‌کننده و ضدعفونی کننده در فراورده‌های مناسب پوست‌های چرب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اکالیپتوس :فراورده‌های مختلف آن بعنوان ضدعفونی‌کننده، تسکین‌دهنده درد و خارش مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کره کاکائو :ماده اولیه‌ی بسیاری از کرم‌هاست و بعنوان پاک‌کننده استفاده می‌شود.
روغن رومارون :مهمترین اثرات آن شاداب‌کنندگی و ضدعفونی‌کنندگی می‌باشد.
کافور :این ماده خون‌رسانی به پوست را تحریک می‌کند. بعنوان تسکین‌دهنده خارش، ضدالتهاب، ضدعفونی‌کننده، برطرف‌کننده چروک، چربی اضافی پوست، منافذ باز و جوش‌های سرسیاه بکارمی‌رود. لوسیون آن به صورت الکل‌کامفره موجود است. پودر آن کریستال‌مانند است.


روغن درخت چای :بعنوان ضد قارچ و ضدعفونی‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
دم اسب: دم کرده‌ی دم اسب پوست بدن را تمیز می‌کند، خستگی را برطرف و از پیری زودرس و شل‌شدن پوست جلوگیری می‌کند. برای تهیه‌ی دم‌کرده، دویست‌گرم گیاه خشک را در یک‌لیتر آب‌جوش دم کنید. پس از خنک‌شدن، آن‌را صاف نموده به آب حمام اضافه کنید. سی‌دقیقه در این آب استراحت کرده، بعد از آن، بدن را با آب ولرم بشویید و با ضربات ملایم نوک انگشتان پوست را به یک کرم چرب آغشته نمایید. این روش را باید به مدت یک هفته و شب‌ها انجام‌داد.
سوسن (سوسن سفید) :پیاز سوسن برای جلوگیری از بروز چروک بکار می‌رود. برای تهیه‌ی فرآورده‌ی مؤثر، پانزده‌گرم شیره‌ی پیاز تازه را با پانزده‌گرم عسل و بیست‌گرم موم سفید مذاب، مخلوط کنید. حاصل را شب موقع خواب مانند کرم روی چروک یا محل پیدایش چروک به ملایمت ماساژ دهید.


سیب :سیب به دلیل ویتامین‌ها و ترکیبات مختلفی که داراست در زیبایی و تقویت پوست نقش ارزشمندی دارد. از مهم‌ترین اثرات آن جلوگیری از بروز چروک است. برای این‌منظور صبح و شب صورت و گردن را به کمک پارچه‌ای لطیف با ملایمت به آب سیب آغشته کنید. آب‌میوه‌ای که برای این‌منظور بکار می‌رود، باید کاملاً تازه باشد. بنابراین بعد از تهیه لازم است که فوراً مورد استفاده قرار گیرد. در غیر این صورت اکسیده می‌شود و خواص خود را از دست می‌دهد.

شقایق :جوشانده گلبرگ‌های شقایق (پانزده‌گرم گلبرگ در نیم‌لیتر آب) پس از صاف‌ و خنک شدن، لوسیون مؤثری برای محافظت و لطافت پوست‌های چرب است. مصرف همین لوسیون مخلوط با کمی روغن زیتون از خشک‌شدن پوست و پیدایش و توسعه چروک جلوگیری بعمل می‌آورد.


هوفاریقون (گل راعی) : هوفاریقون و عصاره قرمزرنگی که از آن بدست می‌آید، در تهیه فرآورده‌های آرایشی ویژه‌ی پوست‌های چرب و برای درمان عوارض مختلف پوست و نوسازی و ترمیم و تقویت پوست‌های خسته بکار می‌رود. از مخلوط‌کردن اسانس این گیاه با روغن آووکادو، جوانه گندم و هویج، روغنی بدست‌ می‌آید که علاوه بر خواص مذکور در جهت جلوگیری از بروز چروک زودرس پوست موثر است. در روشی دیگر صد‌گرم گل تازه‌ی گیاه را در چهارصدگرم روغن گیاهی بمدت ده روز بخیسانید و هر روز مخلوط را بهم بزنید. محصول بدست‌آمده را صاف کنید. این فرآورده، ویژه پوست‌های کدر و ترک‌خورده‌ای است که گرایش به خشکی دارند. استعمال یک مرتبه آن در روز روی صورت، گردن و دست، موجب لطافت و طراوت و شفاف‌شدن رنگ پوست می‌شود و التهاب و ناهمواری‌های آن‌را به سرعت برطرف می‌کند. از هوفاریقون برای تمیزکردن پوست‌های چرب استفاده می‌شود. برای این‌منظور جوشانده‌ای از سرشاخه‌های گل‌دار گیاه را تهیه کنید (سی‌گرم در یک لیتر آب) و هر شب قبل از خواب، صورت و گردن را با آن پاک کنید و سپس با یک کرم چرب کنید. استفاده مرتب از این محصول موجب لطیف‌شدن پوست صورت و شفاف‌شدن رنگ آن می‌گردد و از بروز چروک بطور مؤثری جلوگیری می‌کند.


کتان
روغن کتان (تهیه شده به روش سرد) حاوی ترکیبات مؤثری مانند اسید لینولئیک است که برای محافظت و تقویت پوست، جلوگیری از بروز چروک و برطرف‌کردن بسیاری از بثورات جلدی مؤثر است. روغن کتان در تهیه بسیاری از محصولات ویژه‌ی پوست‌های خشک و تیره بکارمی‌رود.

کنگر فرنگی (آرتیشو) :آرتیشو در تهیه انواع لوسیون، کرم و ماسک برای تقویت پوست، جلوگیری از بروزچروک و حفظ زیبایی و لطافت پوست بکارمی‌رود.

گل گندم :این گیاه در لوسیون‌های ضدریزش مو بکارمی‌رود. دم‌کرده‌ی ۲۵ گرم گلبرگ در نیم‌لیتر آب جوش به صورت کمپرس ولرم روی پوست صورت، تأثیر آرام‌بخش و نرم‌کننده دارد و از پیدایش چین و چروک نیز جلوگیری می‌کند.

گوجه‌فرنگی :آب گوجه‌فرنگی تازه، برای لطافت، زیبایی، پاکسازی و تقویت پوست بکارمی‌رود و از بروز چین و چروک‌های زودرس جلوگیری می‌کند. خستگی پوست را برطرف، جوانی و شادابی آن را حفظ می‌کند. برای تهیه ماسک، مقداری گوجه فرنگی را به قطعات نازک بریده، حاصل را کمی له‌کرده، چند قطره آب لیمو روی آن بریزید. صورت و گردن را ابتدا با آب ولرم بشویید و با یک کرم مناسب چرب کنید. سپس پوست را با قشر نازکی از پنبه یا یک پارچه ظریف بپوشانید و روی آن را با تامپون‌های آغشته شده به محصول فوق بگسترانید. پانزده دقیقه در محل آرامی استرحت کنید و پس از آن ماسک را از روی صورت و گردن با یک‌تکه پنبه که به آب گوجه‌فرنگی آغشته شده باشد تمیز کنید. آب گوجه‌فرنگی در تهیه بسیاری از کرم ها، لوسیون ها و فرآورده های آرایشی بکار می‌رود.


هاماملیس :برای جلوگیری از بروز چروک و تقویت پوست بکار می‌رود. بیست‌گرم برگ یا پوست هاماملیس تازه یا خشک را در نیم‌لیتر آب‌جوش، پانزده‌دقیقه بگذارید تا خوب دم بکشد. حاصل را صبح و شب (بمدت یک هفته در هرماه) مانند لوسیون بوسیله پنبه یا پارچه نرم روی پوست صورت و گردن کمپرس کنید. سپس یک ساعت در محل آرامی استراحت و پس از آن پوست را با یک کرم مناسب چرب کنید.


هویج فرنگی :عصاره هویج برای تهیه انواع ماسک، کرم، محصولات محافظ پوست بکار می‌رود. بطورکلی انواع فرآورده‌های آرایشی حاوی هویج خام یا عصاره و روغن آن عملکرد و فعالیت‌های فیزیولوژیکی پوست را تقویت، زیبایی، لطافت و جوانی آن‌را حفظ می‌کند. این محصولات از بروز چروک‌های زودرس جلوگیری بعمل می‌آورند و مانع از خشک و تیره شدن پوست می‌شوند. برای تهیه ماسک هویج قرمز، پوست هویج را جدا و حاصل را رنده‌کرده به شکل یک توده نرم درآورید و روی صورت و گردن بگسترانید. بیست‌دقیقه در محل آرامی استراحت کرده، سپس پوست را آب ولرم بشویید و با یک کرم مناسب چرب کنید. هویج برای تهیه محصولات محافظ پوست اطفال نیز استفاده می‌شود.

هلو :ماسک هلو پوست صورت و گردن را تقویت می‌کند و رنگ صورتی شفاف و زیبایی به آن می‌بخشد. برای تهیه این ماسک، پوست و هسته هلوی کاملاً رسیده را جدا، گوشت میوه را خوب له‌کنید و حاصل را روی صورت و گردن بگسترانید. نیم‌ساعت در محل آرامی استراحت کرده، سپس پوست را با آب بشویید، سپس با یک کرم مناسب چرب کنید. اسانس هلو به تنهایی یا مخلوط با روغن بادام جهت تقویت پوست و جلوگیری از بروز چروک‌های زودرس بکار می‌رود.

گندم: آرد گندم روی پوست، اثر آرام‌بخش و تقویت‌کننده دارد و در تهیه کرم‌های ویژه پوست‌های حساس بکارمی‌رود. ده‌گرم عسل را با پنجاه‌گرم شیر مخلوط کرده، حرارت دهید تا خوب مخلوط شود. سپس شصت‌گرم آرد گندم تصفیه‌شده را بتدریج به آن بیفزایید و مرتباً بهم بزنید تا خمیر یکنواختی به دست آید. حاصل را مانند ماسک معمولی ده‌دقیقه روی صورت و گردن قرار دهید، سپس پوست را با آب ولرم بشویید و با کرم مناسب چرب کنید. روغن جوانه گندم برای تقویت پوست و جلوگیری از چروک صورت بکار می‌رود.

آشنایی با گیاهان و خواص آنها در محصولات پوست، مو و زیبایی:
۱٫ آووکادو: دارای ویتامین A ضد چروک است و باعث تسریع گردش خون می گردد. مخصوص پوست خشک و تسکین دهنده است. ضد آفتاب است و ویتامین A-D-E-K دارد.
۲٫ بابونه: محافظت و التیام پوست ضد التهاب، نرم و مرطوب کننده (کامومیل).
۳٫ روغن بادام شیرین: نرم و مرطوب کننده و پاک کننده است مخصوص پوست خشک.
۴٫ روغن نارگیل: حاوی اسید میریستیک، ضد آفتاب، نرم و مرطوب کننده، پاک کننده.
۵٫ آویشن: محرک، مقوی و ضد عفونی کننده، لوسین آن مناسب پوست چرب است.
۶٫ اکالیپتوس : ضد عفونی کننده، تسکین دهنده درد و خارش.
۷٫ کره کاکائو: ماده اولیه کرم هاست. پاک کننده است.
۸٫ روغن رومارون : شاداب کننده، ضد عفونی کننده.
۹٫ کافور: خون رسانی را تشدید می کند. تسکین دهنده خارش، فرو نشاننده التهاب و ضد عفونی کننده است. به عنوان رفع کننده چربی اضافی پوست، منافذ باز و نیز رفع کننده جوش های سر سیاه به کار میرود. لوسیون آن به صورت الکل کامفره موجود است. پودر آن کریستال مانند است. در رفع چروک هم بکار می رود.
۱۰٫ روغن درخت چای: ضد قارچ، ضد عفونی کننده است. با چای نوشیدنی متفاوت است. روغن آفتابگردان، روغن جوجوبا، روغن دانه انگور و روغن بادام شیرین جهت ماساژ مناسبند (بیشتر برای پوست معمولی و خشک).
۱۱٫ روغن ریشه گیاه بابا آدم: مراقبت کننده، تسریع رشد و نمو موها را سبب میشود
همانطور که ذکر شد منبع تهیه فراورده های آرایشی- بهداشتی دو دسته است گیاهی، غیر گیاهی (مینرال، شیمیایی، حیوانی، طبیعی)
۱۲٫ منابع حیوانی (طبیعی): روغن چربی نهنگ، روغن ماهی، روغن زیتک، روغن وازلین و … می باشد که گر چه روغن هستند ولی گیاهی نیستند.
دسته بندی ترکیبات گیاهان:
گیاهان قابض: به، پرتقال، تمشک، چای، هاماملیس، همیشه بهار، نعناع، گردو.
گیاهان مرطوب کننده و نرم کننده: بابونه، جودوسر، بنفشه، خیار، گل گاوزبان، گل سرخ، اسطوخودوس، هویج، هلو، گندم، بادام، باباآدم، سیب و سیب زمینی.
ضد عفونی کننده ها: آویشن، باباآدم، دم اسب، سیر، نعناع، لیمو ترش، کامفر، علف چای، اسطوخودوس.
گیاهان تقویتی: آووکادو، آرتیشو، باباآدم، کتان، گندم، گزنه.
گیاهان معطر: اسطوخودوس، اوکالیپتوس، بنفشه، رازیانه، شمعدانی، شاه پسند، یاس، گل سرخ، مشک.
گیاهان ضد چروک: آوکادو، به، دم اسب، زیتون، هاماملیس، کنگر فرنگی.
گیاهان ویژه¬ی موی سر: رشد مو را تسریع می کنند، گیاهانی که ضد شوره هستند، گیاهانی که برای رنگ مو استفاده می شوند مانند: رازیانه، سدر، حنا، زیرفون، گل گندم، بابونه، گزنه، باباآدم، گردو، کنجد، یونجد.
گیاهان آرام بخش و برطرف کننده خستگی: بیشتر در حمام استفاده می شوند (وان) آرتیشو، برگ بو، بومادران، دم اسب، پرتقال، ختمی.
گیاهان روشن و سفید کننده پوست: آرتیشو، جعفری، آربوتین در توت فرنگی و زغال اخته، فنل موجود در دارچین و عصاره شیرین بیان از آن جمله اند که مانع فعالیت ملانوسیت ها می شوند. گریپ فروت هم با داشتن ویتامین C در این زمینه کمک می کند.
تقویت کننده ها: آووکادو، آویشن، انگور، بادام، پرتقال، توت فرنگی، کنگر فرنگی، هاماملیس، مریم گلی، لاواند، گندم، گزنه.
جین سنگ: گیاهی تقویتی است. ضد استرس، انرژی بخش، رافع خستگی و نیز باعث ایجاد تسریع گردش خون با گشادی عروق می گردد.
روغن زیتون: ویتامین A-E دارد و آنتی اکسیدان است. ضد التهاب و التیام بخش است. حالت دهنده برای فرآورده های مو می باشد.
روغن کنجد: ضد التهاب و ضد درد و ضد آفتاب.
حنا: جهت رنگ کردن از برگ آن استفاده می شود. موها را شفاف درخشان نرم و زیبا می کند. ضد باکتری، ضد قارچ و قابض است. ضد آفتاب است. شامپوی آن مناسب
موی چرب طراحی شده است.
عناب: (جوجوبا) نرم و مرطوب کننده است و پاک کننده است.
آلوئه ورا: التیام بخش، مرطوب کننده، خنک کننده و طراوت زا است.
گلاب: عطر قوی دارد ولی فرار است. شاداب کننده، شفاف کننده یا FRESHNER ، پاک کننده، آرام بخش است. می تواند به عنوان حلال درتهیه کرم لوسیون، ماسک به کار رود.
سدر: پاک کننده، شفاف کننده، قابض، ضد میکروب، براق کننده و محافظ موها می باشد. مرطوب کننده مو هم هست . ریلاکسان است. شامپوی آن برای موی معمولی و چرب طراحی شده است.
بابونه: خاصیت آرام کنندگی، نرم کنندگی دارد. حاوی ویتامین B است. شامپوی بابونه برای موی خشک طراحی شده است. بابونه به جهت داشتن آزولن جزء فرآورده های ضد آلرژی است. به علت داشتن اسید سالیسیلیک ضد عفونی کننده است.
روغن جوانه گندم: حاوی ویتامین A-E است که آنتی اکسیدان هستند. ضد چروک هست. نرم و مرطوب کننده است. به علت داشتن پیش ساز ویتامین A (کاروتن) ضد چروک است. ضد میکروب است.
عرق نعناع: خاصیت ضد عفونی کننده دارد. می تواند به عنوان دهان شویه به کار رود. اثر خنک کننده روی پوست دارد خارش را تسکین می دهد. قابض است.
کتیرا: حالت دهنده موهاست. باعث لطافت آن می شود. مناسب موی خشک است.
عصاره الکلی هاماملیس: قابض است و باعث بستن منافذ می شود(ویچ هازل).
عصاره چای سبز: آنتی اکسیدان است. رطوبت و نرمی پوست را باعث میشود و ضد چروک است.
عصاره توت بربری: تولید ملانین را کاهش می دهد، ضدلک.
گل همیشه بهار: ضد التهاب و جهت التیام پوست بکار می رود.