در دوران بارداری چگونه از پوستمان مراقبت کنیم ؟

در دوران بارداری چگونه از پوستمان مراقبت کنیم ؟

بارداری دورانی طلایی و فراموش نشدنی در زندگی هر خانم است. در دوران بارداری تغییرات زیادی در بدن اتفاق می افتد. پوست خانمها نیز در این دوران دجار تغییراتی می شود که از مهمترین آنها می توان به خشک شدن پوست، لک شدن آن و ترک خوردن پوست شکم و رانها اشاره کرد

. از طرفی، این دوران آنقدر حساس است که مصرف هر چیزی باید با احتیاط انجام شود. از مواد غذایی گرفته تا محصولات مراقبت از پوست و مویی که مصرف می شود باید در نهایت امنیت باشد تا اطمینان حاصل شود که آسیبی به جنین نمی رسد.

تغییرات هورمونی بدن، پوست را در دوران بارداری آسیب پذیرتر از حالت عادی می کند. از این رو باید مراقبت ویژه ای از پوست نمود. اولین گام مراقبت از پوست در دوران بارداری، مصرف ضدآفتاب است. در این دوران پوست بیشتر مستعد ایجاد لکه می شود و برای پیشگیری از چنین موضوع ناخوشایندی که شاید سالها ردپای آن بر پوست بماند، باید از تماس پوست با نور آفتاب  محافظت کامل کرد.

محافظت کامل یعنی :

۱- در ساعاتی که بیشترین اشعه UV از خورشید ساطع می شود، در معرض آن قرار نگیریم.

۲- از پوشش کلاه، عینک آفتابی و لباس پوشیده استفاده کنیم.

۳- از کرم ضدآفتاب استفاده کنیم و هر دو ساعت یکبار آن را تمدید کنیم.


برخی از خانمهای باردار از ترس اینکه مبادا جذب مواد شیمیایی از طریق پوستشان به جنین آسیب بزند، از مصرف کرم های ضدآفتاب خودداری می کنند. این کار مشابه آن است که به جای حل مسئله، صورت سوال را پاک کنیم! راه حل برطرف کردن این نگرانی این است که در دوران بارداری از کرمهای ضدآفتاب شیمیایی استفاده نشود و به جای آن از کرمهای مینرال یا فیزیکال استفاده شود. وقتی مگوییم یک کرم، مینرال است یعنی اینکه از فیلترهای شیمیایی UV استفاده نشده و فیلترهایی در این نوع کرم استفاده شده که با انعکاس نور، مانع از رسیدن آن به پوست می شوند و هیچ فرایند شیمیایی در این میان اتفاق نمی افتد و ماده شیمیایی جذب پوست نمی شود. عدم استفاده از کرم ضدآفتاب در دوران بارداری، پوست را دچار لکه هایی می کند که از بین بردن آنها پس از دوران بارداری، دشوار است.